Láska ve světě zvířat

Zvířecí druhy lásky mohou vzbudit fascinaci. Obdivujeme frivolní námluvy zvířat, propracované tance a zpěv. Na Valentýna si ale rádi myslíme, že jsme výjimeční, že jen my lidé můžeme obdarovávat své blízké . 

Nejkrásnější láska se odehrává ve světě ptáků, a proto mají valentýnské přání s ptáčky/holubicemi smysl. I když ptačí láska je poměrně komplikovaná záležitost. Máme obrazy věrných až po hrob hus, labutí a čápů, písně v podání slavíka, skřivana či drozda a dokonce i dočasnou hluchotu pářícího se tetřeva hlušce. Nechybí paví ocasy, které svádějí samice a lučištníci, kteří staví domečky pro své vyvolené, zdobí je cetkama a nyní nejčastěji barevnými uzávěry lahví.

Existují však ptáci, jejichž milostné chování je mnohem méně známé, což je škoda. – Po mnoho let spolu se skupinou spolupracovníků studujeme chování Velké Rudé. Je to takový ptačí parchant a ukázka rčení, které nikdo nemiluje tak jako pravý bandita – Prof. Tryjanowski. – Zajímavé je, že často před kopulací přinese samec samici dárek – uloveného hraboše, ještěrky nebo cvrčka. Ale například samec tučňáka přináší samici … oblázky. Ne, nejsou to drahé kameny, ach ne, ale na kluzkém ledu přijdou kamínky vhod, než vejce sklouzne do vody, takže dárek funguje .

Dárky z lásky přináší i mnoho bezobratlých – pavouci, cvrčci a motýli. – Na tomto pozadí nejsme výjimkou, alespoň pokud jde o rozdávání radosti hmotným darem. Pojďme se tedy zamyslet nad něčím mimořádným, jedinečným.

Stojí za připomenutí, že svatý Valentýn, než se stal patronem zamilovaných, byl tradičně uváděn jako prozřetelný manžel bláznivých lidí. – Možná je to proto, že ptáci jsou tak úžasní, že vás jejich pozorování může přivést k šílenství. Člověk pro ně může přijít o rozum, což jsem před lety popsal přímo v knize Mysl s ptáčky odlétá. – Pokud bych však měl říci, zda stojí za to ztratit pro ptáky srdce a někdy i část mysli, vyhýbám se odpovědi, protože víte, jak je to s láskou – Amantes amentes – Zamilovaní lidé jsou blázni. Když se občas podívám na zvířata, tato chování mají opravdu blízko k takovým šíleným stavům