Co je důležité pro kvalitní spánek vysvětluje Stanex.cz

Spánek je jednou z našich základních životních potřeb. Dnešní doba však jeho kvalitě příliš nenahrává – všudypřítomné displeje, větší či menší hluk, umělé osvětlení, každodenní konzumace kávy a další faktory mají na svědomí, že i když spíme celou noc, ráno se budíme naprosto bez energie.

Přitom je zde několik věcí, které můžeme poměrně snadno udělat pro to, abychom na tom po prospané noci byli o poznání lépe. Jestli vás nenapadá nic, co byste ve vašem případě mohli dělat více, několik užitečných tipů pro inspiraci nabízíme v našem článku níže.

Tma v ložnici

Pouliční osvětlení zejména ve městech způsobuje, že v našich obydlích není nikdy úplná tma. A my k tomu ještě přispíváme neustálým, poměrně ostrým, umělým osvětlením.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že bychom při brzkém stmívání měli žít pouze při svíčkách, avšak druhů osvětlení je na trhu dnes mnoho a existují i tlumená světla s teplými podtóny, která spánek nenarušují tolik jako jasné „modré“ světlo.

A přímo v ložnici si můžeme pomoci speciálními zatemňovacími závěsy či roletami, které nepropouštějí takřka žádné světlo.

Ráno je pak třeba pomalu přivyknout jemnému osvětlení a až následně rozsvítit naplno, aby tělo neprožilo takový šok.

Zvuky nebo ticho

Co se týče sluchových vjemů, jsou zde v podstatě dvě teorie. První tvrdí, že je nejlepší spát v co největším tichu, zde by se tedy nabízela zvuková izolace ložnice, kvalitní okna nebo jiný způsob, jak zvuky maximálně redukovat.

Druhým pohledem na věc pak je, že spánek v tichu není přirozený a že nejlépe se usíná a spí při nějakém monotónním a nepříliš výrazném kontinuálním zvuku. Odtud tedy pochází různá zařízení a aplikace pro vytváření tzv. „bílého šumu“, tedy přesně takového zvuku, při kterém by se mělo skvěle spát.

Můžete sami vyzkoušet, co vyhovuje právě vám, avšak jasné je, že byste měli eliminovat výrazné a náhlé zvuky, což bohužel například v bytovém domě se spoustou sousedů někdy lze jen těžko.

Příjemné materiály

Další věcí, na kterou se můžete zaměřit, je místo, kde spíte, tedy vaše postel. Základem je kvalitní matrace, polštář, přikrývka a příjemné ložní prádlo vhodné pro dané roční období. Výrobků je na trhu mnoho, zlatým standardem však jednoznačně jsou polštáře a přikrývky z dutých vláken, ideálně ve variantě univerzálně vhodné pro všechna roční období.

K tomu pořiďte kvalitní ložní povlečení a prostěradla z materiálu, který je příjemný právě vám. Klasickou bavlněnou látkou pravděpodobně nemáte co zkazit. Nezapomeňte mít v zásobě několik sad, protože ložní povlečení by se mělo poměrně často prát a vyměňovat.

A jestli si nejste jisti, jakou přikrývku, polštář a povlečení si pořídit, určitě navštivte online (eshop – Stanex.cz) či osobně značkový obchod výrobce společnosti Stanex, kde vám dobře poradí a kde pořídíte kvalitní české ložní výrobky.