Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se výrazně zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu výrazně zhoršily. Zhoršení bylo největší od května 2020. Výroba a nové zakázky klesají nejprudším tempem za šest měsíců. Zaměstnanost se propadá nejrychleji od července 2020. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 40,8 bodu, v květnu to bylo 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Červnová data podle S&P Global signalizovala zatím nejrychlejší pokles výroby i nových zakázek v tomto roce se zhoršením poptávky na domácích i zahraničních trzích. Omezený příjem nových zakázek se odrazil také na dalším poklesu zaměstnanosti. Propouštělo se nejrychleji od července 2020 a prudce se snížila i rozpracovanost.

Z největších zemí aktivita zpracovatelského průmyslu Německa klesla nejrychleji za více než tři roky, když nižší byla výroba i nové objednávky. Nejvíce za tři roky klesl také zpracovatelský průmysl Itálie. Ve Francii se však pokles nepatrně zmírnil a byl nižší, než se původně předpokládalo. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Španělska klesla již čtvrtý měsíc za sebou.